معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر


سندرم روده تحریک پذیر یا به اختصار IBS، بیماری است که همانطور که از نام آن پیداست در روده اتفاق می افتد که درمان هایی نیز برای این بیماری سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: رژیم غذایی صحیح، پایین آوردن میزان استرس و البته مصرف داروهای مختلف که یکی از درمان های خوبی که در این زمینه می توان انجام داد، استفاده از چای های گیاهی است که تاثیر بسیار خوبی در بهبود درمان بیماری سندروم روده تحریک پذیر دارد که در این مقاله از مجله پزشکی نازدونه به معرفی این چای گیاهی خواهیم پرداخت.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

IBSشرایطی است که سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهدعلائم میتواند شامل درد شکم، نفخ، یبوست، اسهال، یا انواع متفاوتی از حرکات روده باشد.

تقسیم بندی IBS

IBS با یبوست (IBS-C)

IBS با اسهال (IBS-D)

IBS با عادات روده مخلوط (IBS-M)

بین ۷ تا ۲۱ درصد افراد مبتلا به IBS هستند. این وضعیت در زنان و افراد جوانتر شایع تر از سایر گروه ها است.

تاثیر چای های مختلف

انواع مختلفی از چای وجود دارد که ممکن است برای کاهش علائم IBS سودمند باشد. این شامل:

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر چای نعناع بر سندرم روده تحریک پذیر

یک تحقیق نشان داده است که چای نعناع، شدت درد را در افراد مبتلا به IBS کاهش می دهد.

چای نعناع برای افرادی که به بیماری های فتق هیاتال، بیماری ریفلاکس معده و یا مشکلات کیسه صفرا دچار هستند، توصیه نمی شود. سوزش سر دل یک عارضه جانبی غیر معمول نیست. اسانس نعناع نیز به عنوان درمان برای IBS مورد مطالعه قرار گرفته است.

قبل از مصرف یک روغن گیاهی خوراکی، مردم همیشه باید با یک پزشک یا متخصص گیاهی صحبت کنند. یک مقاله در پزشک خانواده آمریکایی گزارش می دهد که دوزهای بسیار بالای روغن نعناع می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی باعث مرگ نیز شود.

با این حال، خطرات نوشیدن چای نعناع کم می باشد و مزایای آن قابل توجه است. برخی مطالعات نشان می دهد که چای نعناع می تواند اسپاسم روده را کاهش دهد و به بدن در سم زدایی کبد کمک کند.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر چای زردچوبه بر سندرم روده تحریک پذیر

زردچوبه یکی دیگر از گیاهانی است که در افراد مبتلا به IBS مورد مطالعه قرار گرفته است.

در یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۵، محققان اثرات قرص عصاره زردچوبه بر علائم IBS در بزرگسالان را بررسی کردند. شرکت کنندگان هر روز ۱ یا ۲ قرص به مدت ۸ هفته مصرف کردند.

در پایان مطالعه، محققان دریافتند که عصاره زردچوبه درد شکم را کاهش می دهد. به طور کلی، حدود دو سوم از کسانی که عصاره زردچوبه دریافت کردند شاهد بهبودی علائم خود بودند.

از آن زمان، تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر زردچوبه بر التهاب بیماری های روده انجام شده است. در حالی که هنوز بر روی انسانها آزمایش نشده، این تحقیق نتایج مثبتی برای علائم IBS نشان داده است.

خوردن زردچوبه نسبتا کم خطر است و برای کاهش التهاب به عنوان یک ضد اکسیدان شناخته شده است ، که هر دو از مزایای سلامتی برای کسی که مبتلا به IBS می باشند، است.

چای زردچوبه در بسته های چای کیسه ای فروخته می شود و یا می تواند در خانه با استفاده از زردچوبه یا یک ریشه زردچوبه ساخته شود.

زردچوبه نیز می تواند با لیمو گراس ( علف لیمو ) و دارچین، ترکیب شود و مورد استفاده قرار گیرد.

بعضی از دانشمندان گزارش میدهند که کورکومین، عامل فعال در زردچوبه، می تواند بر میزان قند خون تاثیر بگذارد، بنابراین برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، باید در مصرف آن دقت کنند.

افراد مبتلا به مشکلات احتمالی کیسه صفرا باید قبل از مصرف زردچوبه با یک پزشک صحبت کنند. ادویه دارای پتانسیل تشدید ریفلاکس اسید و ناراحتی معده است. نگرانی دیگر از تاثیر زردچوبه بر لخته شدن خون است.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر چای زنجبیل بر سندرم روده تحریک پذیر

طبق اعلامیه بین المللی بنیاد اختلالات عملکردی دستگاه گوارش، اغلب مصرف کنندگان زنجبیل برای بهبود علائم مرتبط با دستگاه گوارش از آن استفاده می کنند. همچنین معمولا در طب سنتی چینی استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که عصاره زنجبیل ممکن است به کاهش التهاب کمک کند و همچنین سبب تقویت معده و افزایش حرکت در روده شود.

چای زنجبیل را می توان به صورت کیسه های چای مورد استفاده قرار داد. دستور درست کردن چای با استفاده از زنجبیل تازه یا زنجبیل خشک نیز در دسترس است، شما می توانید یک تکه زنجبیل خشک را در چایی خود انداخته و اجازه دهید دم بکشد و با عسل مصرف کنید و همچنین می توانید با زردچوبه مورد استفاده قرار دهید.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر چای رازیانه بر سندرم روده تحریک پذیر

رازیانه ممکن است برای افراد مبتلا به IBS مفید باشد، زیرا می تواند به آرامش بخشی عضلات روده و رها کردن گاز کمک کند.

دانشمندان اثر ترکیبی اسانس کورکومین و رازیانه را بر علائم IBS در ۱۲۱ نفر بررسی کردند. پس از ۳۰ روز، کسانی که ترکیب کورکومین و رازیانه را دریافت کردند، شدت علائم و نمره قابل توجهی را در اندازه گیری کیفیت زندگی نسبت به کسانی که دارونما دریافت کردند کاهش داد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانند که آیا چای رازیانه نیز میتواند به کاهش علائم کمک کند. چای رازیانه را می توان در کیسه های چای خریداری کنید و مصرف کنید.

محققان گزارش دادند که ممکن است رازیانه برای زنان باردار مناسب نباشد و ممکن است با داروهای خاصی، تداخل دارویی داشته باشد.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر چای بابونه بر سندرم روده تحریک پذیر

چای بابونه یک نوع محبوب از چای گیاهی است. برخی معتقدند که برای آرامش مفید است، اما مطالعات زیادی بر روی این قضیه، انجام نشده است.

بعضی افراد چای بابونه را برای از بین بردن ناراحتی های معده مصرف می کنند.

توصیه ها

IBS می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی یک فرد داشته باشد. برخی از چای ها ممکن است به درمان علائم خاص کمک کنند اما تحقیقات بیشتری در مورد میزان اثربخشی آنها ضروری است. درمان IBS اغلب شامل چندین روش است، بنابراین برخی از انواع چای ممکن است موجب کاهش علائم فرد شود.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که بسیاری از مطالعات در مورد روش های مختلف استفاده از گیاه انجام می شود. گیاهان، چای و روغن گیاهی دارای توانایی های متفاوت هستند.

معرفی چای های گیاهی برای درمان بیماری سندرم روده تحریک پذیر

داروی چای گیاهی به احتمال زیاد عوارض جانبی کمتری نسبت به عصاره ها و مکمل ها دارند و اغلب آنها به منظور رژیم سالم نیز مفید هستند.

یک پزشک یا متخصص می تواند به فرد کمک کند که یک طرح فردی برای مدیریت علائم IBS خود داشته باشد.

تمام محصولات گیاهی قبل از استفاده باید با پزشک مورد بحث قرار گیرد، زیرا آنها توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم نشده است. ممکن است نگرانی های مربوط به کیفیت، خلوص و قوی بودن آنها وجود داشته باشد، و برخی از گیاهان ممکن است با سایر داروها واکنش نشان دهند و تداخل دارویی ایجاد کند.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید