ملاتونین چیست و چه کاربرد هایی برای سلامتی دارد؟!


ملاتونین چیست و چه کاربرد هایی برای سلامتی دارد؟!

ملاتونین هورمونی است که در غدهٔ صنوبری (پینه‌آل)، غدهٔ کوچکی در مغز، تولید می‌شود و به تنظیم چرخهٔ خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند.مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها، گحبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد.ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هرچند ارزش تغذیه‌ای شناخته‌شده‌ای ندارد.این هورمون توسط غده رو مغزی(اپی فیز) تولید میشود.مقدار ترشح این هورمون در شب به حداکثر و در نزدیکی ظهر به حداقل می رسد. عملکرد این هورمون در انسان به خوبی معلوم نیست.اما به نظر میرسد در تنظیم ریتم های شبانه روزی ارتباط داشته باشد.

ملاتونین چیست و چه کاربرد هایی برای سلامتی دارد؟!

ملاتونین باعث می شود بدن به حالت آرامش بخش تبدیل شود. در حال حاضر، سطح این هورمون در بدن  می تواند به عوامل مختلفی ، از جمله تنظیم چرخه بیداری و خواب،دریافت میزان نور را  تحت تاثیر قرار می دهد. ساعت داخلی بدن ، حتی نوسان های جزئی در سطح ملاتونین میتواند تاثیر داشته باشد.

کسانی که  بیخواب هستند یا سایر اختلالات سیستم عصبی قرار دارند، مکمل ملاتونین استفاده میکنند که می تواند به تنظیم میزان هورمون کمک کند. با افزایش سن این هورمون کمتر تولید شده یا اصلا تولید نمی شود ، که می تواند موجب بی نظمی، اختلالات عاطفی فصلی (SAD)، جت لگ  ، افسردگی و سردرد خوشه ای شود. به طور کلی، صرف نظر از اینکه چرا از ملاتونین استفاده می کنید،  برخی عوارض جانبی  دارد ولی بندرت این عارضه ها بوجود می آید

فواید  ملاتونین

ملاتونین به غیر از خواب  فواید دیگری هم دارد که عبارتند از :

تقویت سیستم ایمنی بدن
کاهش التهاب
بهبود سلامت قلب
پیشگیری از ابتلا به سرطانهایی مانند پروستات و سرطان سینه
درمان جت لگ
پیشگیری از اختلالات مثانه
سطوح پایین هورمون استرس
علائم یائسگی
موثر در درمان اوتیسم و مسائل مربوط به آن

بیخوابی

اگر از بی خوابی یا هر نوع اختلال خواب دیگر رنج می برید، استفاده منظم از ملاتونین می تواند سطح هورمونی را تنظیم کرده و باعث می شود خواب خوبی داشته باشید.

بیماری قلبی

ملاتونین دارای  آنتی اکسیدان های زیادی است  و  همچنین  باعث تقویت قلب شده  که این می تواند  فشار خون را تحت کنترل نگه می دارد.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید