نحوه جلوگیری از انتقال ویروس اچ آی وی

نحوه جلوگیری از انتقال ویروس اچ آی وی


بیماری ایدز یا همان اچ آی وی یکی از بیماری های مرگبار و خطرناک در سرتاسر دنیا می باشد که همه ما از وسعت کشندگی بالای این بیماری چیزهایی شنیده ایم ولی نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم تا از این بیماری در امان باشیم این است که این ویروس اچ آی وی چگونه از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می کند و اینکه باید بدانیم که چگونه از انتقال ویروس اچ آی وی جلوگیری کنیم که با توجه به اهمیت موضوع، ما نیز در مجله پزشکی نازدونه مقاله ای برای شما عزیزان آماده کرده ایم که امید است مورد توجه شما قرار گیرد.

نحوه جلوگیری از انتقال ویروس اچ آی وی

ویروس اچ آی وی

از آنجا که شایع ترین شیوه های انتقال HIV از طریق رابطه جنسی مقعد یا واژن یا به اشتراک گذاری تجهیزات تزریق مواد مخدر با فرد مبتلا بهHIV است، اقدامات لازم برای کاهش خطرات مرتبط با آن ضروری است. آنها عبارتند از:

وضعیت HIV خود را بدانید. هر کس بین سنین ۱۳ تا ۶۴ باید حداقل یک بار برای HIV آزمایش شود. اگر شما در معرض خطر ابتلا به HIV هستید، باید حداقل یک بار در سال آزمایشHIV را انجام دهید.
اگر شما اچ آی وی دارید، می توانید مراقبت های پزشکی، درمان و خدمات حمایتی را برای کمک به سلامتی خود حفظ کنید و توانایی خود را برای انتقال ویروس به دیگران کاهش دهید.

اگر شما حامله هستید و می دانید که شما مبتلا به HIV هستید، درمان هایی برای کاهش احتمال ابتلا فرزندتان به این ویروس در دسترس است. محل تست HIV را تعیین کنید.
از فعالیت جنسی اجتناب ورزید یا در یک رابطه ی طولانی مدت یکپارچه با یک شریک بی عارضه باشید.

 

نکات:

محدود کردن تعداد شرکای جنسی، هر چه شرکای جنسی شما کمتر باشد، به احتمال کمتری دارد با کسی که به ویروس اچ آی وی یا یکی دیگر از انواع STD مبتلا است برخورد کنید.
استفاده از کاندوم مناسب و سازگار، کاندوم لاتکس در جلوگیری از انتقال ویروس اچ آی وی و برخی از بیماری های دیگر مناسب است. کاندوم “طبیعی” محافظت کافی در برابر عفونتHIV را فراهم نمی کند.

آزمایش و درمان های لازم را برای STD ها انجام داده و اصرار داشته باشید که شرکای شما نیز آن ها را انجام دهند.
مشخص شده است که ختنه مرد نیز خطر انتقال ویروس HIV از زنان به مردان را در طول رابطه جنسی واژینال کاهش می دهد.

مواد مخدر را تزریق نکنید، اگر مواد تزریق می کنید، باید مشاوره و درمان را برای متوقف کردن یا کاهش مصرف مواد مخدر خود دریافت کنید. اگر نمی توانید تزریق مواد مخدر را متوقف کنید، هنگام استفاده از تزریق، از سوزن های تمیز استفاده کنید.
اگر فکر می کنید که شما در معرض ابتلا به اچ آی وی بودید، بلافاصله به درمان بپردازید. گاهی داروهای ویروسی می توانند از عفونت جلوگیری کنند اگر به سرعت شروع شوند.
در برنامه های کاهش خطر شرکت کنید. برنامه ها برای کمک به مردم برای تصمیم گیری سالم، مانند مذاکره در مورد استفاده از کاندوم یا بحث در مورد وضعیت اچ آی وی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید