نحوه درمان خانگی بیماری زردی نوزاد

نحوه درمان خانگی بیماری زردی نوزاد


وقتی صحبت از زردی نوزاد می کنیم منظورمان وقتی است که خون نوزاد تازه متولد شده دارای مقادیر بالایی از بیلی روبین باشد. معمولا ممکن است این اتفاق رخ دهد زیرا کبد موجود در بدن نوزاد تازه به دنیا آمده آنقدری رشد نکرده که بتواند این ماده بیلی روبین را فرآوری کند. همچنین معمولا وقتی نوزادان دچار زردی می شوند نشانه های آنان به اینگونه است که پوست و چشم نوزاد زرد می شود که اگر این مورد زیاد جدی نباشد می توان آن را در خانه درمان کرد و در غیر این صورت باید نوزاد را نزد پزشک ببرید.

نحوه درمان خانگی بیماری زردی نوزاد

غذای بیشتر

اغلب تغذیه کودک را بیشتر می کنند، تا بیشتر روده او را تحریک کند و فرآیند حذف بیلی روبین اضافی از جریان خون سرعت گیرد. نوزادان مبتلا به زردي معمولا خواب آلود هستند، بنابراين ممکن است براي تغذیه نياز به بيدار کردن کودک باشد. اگر شیر مادر کافی نداشته باشید، باید ۳۰ الی ۵۰ گرم غذای کودک را در هر بار تغذیه به او بدهید. نوزادان مبتلا به زردی باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار غذا بخورند و در صورتی که گرسنه باشند باید بیشتر غذا بخورند.

نحوه درمان خانگی بیماری زردی نوزاد

تاثیر خورشید بر زردی نوزاد

اگر نوزاد شما تحت نور ویژه فتوتراپی نباشد، ممکن است هنوز هم بتوانید از نور خورشید بهره مند شود. نگه داشتن کودک در یک اتاق گرم و آفتابی در حالی که او فقط پوشک داشته باشد می تواند به بهبود زردی کمک کند. کودک را مستقیما در خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است پوست او سوزانده شود. اطمینان حاصل کنید که اتاق به اندازه کافی گرم است و یکباره لباسهای او را از تنش خارج نکنید تا از سرد شدنش جلوگیری شود.

استفاده از مکمل های غذایی جهت زردی نوزاد

برخی از نوزادان شیرده ممکن است در روزهای اول شیر مادر را به اندازه کافی دریافت نکنند و ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشند. بهترین راه برای تأمین مکمل برای شیر مادر، استفاده از یک سرنگ، قاشق یا سیستم پرستاری برای شیر دادن به نوزاد است. این امر باعث کاهش سردرگمی بین نوزادان می شود که معمولا در روزهای اولیه با بطری شیر را مصرف می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد راه های جایگزین برای تغذیه نوزاد خود با مشاور تغذیه صحبت کنید. اگر شیر مادر را به نوزاد نمی دهید و یا اگر پزشک شما آن را توصیه می کند، از فرمول نوزاد استفاده کنید تا غذای کودک خود را تا وقتی که زردی از بین رود، تامین کنید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید