نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن


ماکولا: در این پست از مجله پزشکی نازدونه قصد داریم برای شما به یکی از مشکلات و بیماری های افراد مسن بپردازیم که بیماری بسیار شایعی در افراد مسن می باشد که از این رو می طلبد دانش و دید خود را نسبت به این بیماری افزایش داده تا بتوانید اگر در اطراف ما کسی دچار این بیماری شد، به او کمک کنیم که از این رو توصیه می شود به علت اهمیت موضوع، این مقاله را تا انتها ادامه دهید که امید است مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گیرد. نام این بیماری ماکولا می باشد که یک مشکلی است که مربوط به چشم افراد مسن می شود و بسیار شایع است.

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

ماکولا

دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (AMD) یک مشکل چشمی نسبتا شایع در افراد مسن است. در حقیقت، علت اصلی آن از بین رفتن بینایی برگشت پذیر در افراد مسن است. بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی این بیماری را دارند.دژنراسیون ماکولای بیماری است که بر روی شبکیه چشم تاثیر می گذارد و سبب تار شدن دید مرکزی می شود. تار شدن به علت آسیب به ماکولا اتفاق می افتد.ولی علت دقیق آن هنوز مشخص نشده است ، اما برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به آن را افزایش دهند. برخی از این عوامل خارج از کنترل ما هستند، از قبیل پیری، سابقه خانوادگی AMD، و داشتن چشم های روشن.عوامل خطری که در کنترل شما هستند عبارتند از سیگار کشیدن بیش از حد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب , چاقی، شیوه زندگی غیر فعال، فشار خون بالا و خوردن غذاهای چرب، کلسترول و غذاهای حاوی شاخص گلیسمی بالا.

دو نوع دژنراسیون ماکولای وجود دارد: خشك و مرطوب. فرم خشک شایع است، فرم مرطوب سریعتر اتفاق می افتد و لی شدیدتر است.نشانه های دژنراسیون ماکولا خشک، تحریف خطوط مستقیم ، کاهش دید مرکزی، ، سازگار نبودن با نور، تار شدن و مشکل تشخیص چهره است.از سوی دیگر علائم دژنراسیون ماکولا مرطوب، کاهش دید مرکزی، نقطه تاریک در زمینه دید و دید ناهموار است. این علائم معمولا به سرعت در حال افزایش است.

دژنراسیون ماکولا می تواند فقط در یک چشم یا هر دو چشم رخ دهد، اما باعث کوری کامل نمی شود، زیرا بر دید محیطی تأثیر نمی گذارد.دژنراسیون ماکولا بیماری پیشرفته ای است، اما گام های بسیاری برای پیشگیری از تشدید ماکولا و کاهش تولید AMD وجود دارد.

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

نحوه پیشگیری:

 

انجام ورزش

فواید ورزش بسیار زیاد است، از جمله کاهش خطر ابتلا به AMD. اگر ورزش نکنید، چربی در عروق رسوب کرده و ماکولا رخ می دهد. این می تواند جریان خون را مختل کند و خطر AMD را افزایش دهد. با این حال، محققان خاطرنشان کردند مطالعات بیشتری برای تایید اینکه آیا فعالیت بدنی و ورزش اثر محافظتی علیه AMD دارند، مورد نیاز است.

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

ترک سیگار

اگر سیگاری هستید، زمانش رسیده که آن را کنار بگذارید. سیگار کشیدن یکی از عواملی است که خطر ابتلا به ماکولا را افزایش می دهد. در واقع، سیگار کشیدن مهمترین عامل برای پیشرفت AMD است.برای جلوگیری از دژنراسیون ماکولا سیگار نکشید چون دود سیگار شامل مواد شیمیایی سمی است که از طریق ریه ها جذب بدن می شود. بعضی از این مواد شیمیایی در هنگام عبور از جریان خون می توانند به شبکیه آسیب برساند
ارتباط قوی بین مصرف سیگار و پیشرفت AMD تایید شده است، زیرا سیگار کشیدن احتمالا اثرات سمی روی شبکیه دارد.برای ترک سیگار، از خانواده و دوستان و همچنین کارشناسان کمک بگیرید.

ترک الکل

گرچه سیگار کشیدن بزرگترین عامل پیشرفت AMD است ولی الکل هم برای این بیماری خوب نیست الکل سمی است و به راحتی عصب بینایی را می سوزاند، که می تواند در طول مراحل اولیه دچار تاری دید شود. مصرف بیش از ۲۰ گرم (کمتر از ۱ اونس) الکل در روز با افزایش تقریبا ۲۰ درصد احتمال ابتلا به AMD در مقایسه با کسانی که بدون مصرف الکل گزارش شده است بنابراین، اگر نوشیدید،در نوشیدن آن زیاده روی نکنید.

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

جلوگیری از تماس مستقیم نور خورشید با چشم

قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) از خورشید می تواند موجب آسیب پوست شود، اما این قرار گرفتن می تواند خطر دژنراسیون ماکولا و سایر بیماریهای چشم را افزایش دهد.خیره شدن به نور خورشید حتی برای چند دقیقه می تواند سبب آسیب دائمی به شبکیه شود. به همین دلیل است که کارشناسان چشم توصیه می کنند که عینک آفتابی و کلاه برای محافظت از چشم ضروریست اشعه ماوراء بنفش یک عامل خطر برای تشکیل آب مروارید و دژنراسیون ماکول است.

نحوه پیشگیری از بیماری ماکولا در افراد مسن

مدیریت فشار خون

فشار خون بالا یکی از عوامل خطر برای ایجاد AMD مرطوب است. فشار خون بالا می تواند منجر به انقباض یا تنگ شدن عروق خونی شود که شبکیه را از بین می برد. این به این معنی است که مواد مغذی کمتری به چشم می آیند، که بر سلامتی آنها تأثیر منفی خواهد گذاشت.بنابراین، بهتر است سطوح فشار خون سالم را حفظ کنید.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم برای کاهش خطر ابتلا به ماکولا بسیار مهم است.اول از همه، باید در رژیم غذایی مقدار زیادی از سبزی های تیره برگ – به ویژه اسفناج خام، کلم و سبزیجات اضافه کنید.چون کاروتنوئید ها (لوتئین و زاکسنتین) را که برای سلامت کلی چشم ها مهم هستند را دریافت کنید.همچنین، مقدار زیادی میوه و آجیل بخورید تا ویتامین های لازم مانند A، C و E را در رژیم غذایی خود دریافت کنید.خوردن ماهی مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ساردین به طور مرتب می تواند باعث جلوگیری از انسداد ماکولا شود. آنها منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به کاهش التهاب بدن کمک می کند.در صورت نیاز، می توانید از ویتامین ها و مواد معدنی در فرم مکمل استفاده کنید، اما همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کربوهیدراتهایی که کمتر تصفیه شده اند

برای کاهش خطر ابتلا به AMD، باید ک کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید، برنج ها و موادی که در آنها قند و شکر بکار رفته را کاهش دهید.کربوهیدرات های تصفیه شده به طور قابل توجهی می توانند خطر ابتلا به دیابت ماکولا را افزایش دهند.

کربوهیدرات های تصفیه شده باید با غذاهای شاخص گلیسمی پایین که شامل برنج قهوه ای، ماکارونی کامل گندم و نان باشد جایگزین شوند. غذاهای شاخص گلیسمی پایین در انواع مختلف آنتی اکسیدان های مغذی و غیر مغذی غنی می شوند
معاینه منظم چشم

باید چشم مرتب معاینه شود تا اولین نشانه های دژنراسیون ماکولا را تشخیص دهد همیشه به یاد داشته باشید که تشخیص و درمان زود هنگام ممکن است به کنترل بیماری کمک کند

اگر بین سن ۴۵ تا ۶۰ سال هستید یک بار در سال معاینه چشم ضروریست ولی اگر به این بیماری مبتلا هستید هر شش ماه باید معاینه شود.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید