نشانه ها و علائم نزدیک شدن زمان عادت ماهانه


نشانه ها و علائم نزدیک شدن زمان عادت ماهانه

بسیاریی از نشانه ها و علامت هایی که با آنها می توانید عادت ماهیانه را تشخیص دهید وقتی به زمان دوره پریود خود نزدیک می شوید بدن نشانه هایی را از خود ساتع میکند که با آنها می توانید به نزدیک شدن عادت ماهیانه خود پی ببرید. بسیاری از خانم ها از درد های کمری عادت ماهانه رنج می برند شاید با دانستن این علائم نزدیک شدن زمان عادت ماهانه بتوانند کمر درد خود را ارام بخشند

البته بسیاری از خانم ها این علامت و نشانه ها را از قبل آشنا هستند و فقط ما در دکتر سه یادآوری میکنیم تا خانم هایی دیگری را نیز آگاه سازیم،اگر شما یک زن هستید (و احتمالا اگر بخواهید این مقاله را بخوانید)، احتمالا با علائمی که نشان دهنده نزدیک شدن دوره شما است آشنا هستید. نود درصد از زنان علائم پیش از قاعدگی را  (PMS)  در برخی موارد در زندگی پیش از یائسگی خود دارند.

نشانه ها و علائم نزدیک شدن زمان عادت ماهانه

حتی اگر بخش بزرگی از جمعیت زنان در جهان دارای نشانه های قبل از قاعدگی ناراحت کننده و ناخوشایند باشند، پزشکان هنوز کاملا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. تغییر هورمون ها دلیل کلی آن است، اما کارشناسان دقیقا نمی دانند که چگونه این اتفاق می افتد، به عنوان مثال، چگونه تغییرات هورمونی موجب گرفتگی عضلات یا احساس افسردگی می شود. مواد شیمیایی مغز نیز درگیر هستند، اما تا چه حد مشخص نیست.

اگر علائم شدید قبل از قاعدگی دارید، این بدان معنا نیست که شما سطح هورمون بالاتر یا بیشتر از حد غیرقابل انطباق با سایر زنان دارید. محققان فکر می کنند این موضوع دلیل آن است که شما حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات هورمونی دارید. صرف نظر از آنچه در چک لیست شخصی قبل از دوره شما است، معمولا نشانه های هشدار دهنده ۱ تا ۲ هفته قبل از دوره شما شروع می شوند و زمانی که خونریزی شروع می شود، آن ها از بین می روند. چند مورد از اینها را می شناسید؟

ظاهر شدن جوش در بدن

آکنه در آن زمان ماه یک مشکل رایج است. زنان بزرگسال از آکنه بسیار بیشتر از مردان رنج می برند و این به دلیل هورمون ها است. افزایش سطح هورمون چربی (روغن) را تولید می کند که منافذ پوست را مسدود کرده و شروع به جوش زدن می کند.

تغییر پستان ها

سینه های شما در حال تغییر هستند تورم و حساسیت به پستان یکی دیگر از موارد رایج است. باز هم، پزشکان دقیقا نمی دانند که هورمون ها چه نقشی در اینجا بازی می کنند، اما این علائم می تواند با سطح بالایی از پرولاکتین، هورمون تغذیه با شیر مادر مرتبط باشد.

احساس خستگی

شما خسته هستید اما نمی توانید بخوابید. خستگی برای بسیاری از زنان در این مرحله نشانه یک چرخه ناقص است. جابجایی هورمون ها شما را خسته کرده و همچنین الگوهای خواب شما را مختل می کنند. در واقع،PMS  و سندرم خستگی مزمن، بسیاری از نشانه های مشابه را به اشتراک می گذارند.

دچار گرفتگی شدن

گرفتگی شکمی شایع ترین شکایت قاعدگی است. بر خلاف بسیاری از علائم دیگر که ۱ تا ۲ هفته قبل از شروع دوره شما ایجاد می شوند و هنگام شروع خونریزی از بین می روند، گرفتگی معمولا قبل از زمان آغاز دوره شروع شده و ۲ تا ۳ روز طول می کشد.

 ابتلا به یبوست و یا اسهال

هنگامی که دوره شما نزدیک است، علائم گوارشی به شدت کاهش می یابد. برخی از زنان مبتلا به یبوست هستند و برخی دیگر اسهال دارند.

نفخ و گاز معده

احتباس آب یکی دیگر از شکایات مهم است. این نیز هورمونی است، اما شما می توانید با مصرف نکردن نمک، خوردن میوه ها و سبزیجات و ورزش به طور منظم از نفخ قبل از قاعدگی جلوگیری کنید.

ایجاد شدن سر درد

تغییرات در سطوح استروژن در صورتی اتفاق می افتد که سر درد های ناشی از دوره شما رخ دهد. اگر شما مستعد ابتلا به میگرن هستید، احتمالا متوجه خواهید شد که قبل از دوره خود آن ها را دریافت می کنید.

 نوسانات خلق و خوی

تمام علائم PMS توسط هورمون ها ایجاد می شوند، بنابراین علائم عاطفی به همان اندازه قابل درک هستند. حتی اگر تغییرات خلقی به عنوان یکی از ویژگی های PMS کلاسیک دیده شود، پزشکان دقیقا نمی دانند که چرا این اتفاق می افتد.

اضطرب و افسردگی

افسردگی و اضطراب با دوام PMS ارتباط دارد. تاریخچه هر دو بیماری ممکن است علائم پیش از قاعدگی شما را بدتر کند و PMS نیز می تواند هر دو را ایجاد کند.

نکته:

یک عامل که نشانه های PMS را بدتر می کند، رژیم های محدود کننده هستند. ممکن است فکر کنید محدود کردن مصرف غذا چیز خوبی برای سلامتی است و به کاهش برخی علائم تنش قبل از قاعدگی مانند سوزش، سردرد و خستگی می انجامد. اما همیشه مهم است که بهتر غذا بخورید، بدون محدودیت و به نشانه های گرسنگی خود اهمیت دهید، به ویژه هنگامی که احساس می کنید تغییرات در حال نزدیک شدن است و مطمئنا بهتر خواهید شد.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید