هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!


هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

هیپر فسفاتمی نوعی اصطلاح پزشکی است که به معنای بالا بودن فسفات در خون نیز است.به آن hyperphosphatemia هم گفته می شود. از علت اصلی آن می توان به بیماری کلیوی اشاره کرد.هرچند شرایطی دیگری هستند که می توانند منجر به کاهش سطح فسفات شوند.فسفات یک ماده شیمیایی است که در بدن یافت می شود. این ماده حاوی ماده معدنی فسفر است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. فسفر به رشد استخوان ها و دندان ها کمک می کند و به تبدیل موادغذایی به انرژی مورد نیاز بدن نیز کمک می کند.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

فسفات یک ماده شیمیایی است که در بدن یافت می شود. فسفات حاوی مواد معدنی به نام فسفر است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. فسفر از استخوان ها و دندان ها حمایت می کند و باعث ایجاد انرژی در بدن می شود.

کلیه ها به طور طبیعی سطوح فسفات را کنترل می کنند. با این حال، اگر کلیه ها عملکرد خوبی نداشته باشند، ممکن است نتوانند میزان فسفات بدن را تنظیم کنند و این باعث می شود که میزان فسفات در بدن افزایش یابد.

درمان هیپر فسفاتمی به شرایط زیر بستگی دارد. برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، از ترکیب رژیم غذایی و داروها برای کنترل سطح فسفات بدن استفاده می شود.

علائم هیپر فسفاتمی

هیپر فسفاتمی معمولا علائم خاصی ندارد. در بیشتر مواقع علائم بیماری زمینه ای که باعث بروز هیپر فسفاتمی در بدن شده است، بروز می کند، مثل دیابت.

اگر سطح فسفات در خون بیش از حد بالا باشد، ممکن است منجر به اختلالاتی در استخوان ها و کلسیفیکاسیون شود.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

اختلالات معدنی و استخوانی

استخوان ها، برای بازسازی، رشد و مقاومت خود نیاز به هورمون ها و مواد معدنی دارند. کلیه ها باعث تعادل فسفر و کلسیم در خون می شوند. در صورت متعادل نبودن این مواد در خون، کلسیم بیشتری از استخوان ها کشیده می شود و در نتیجه استخوان ها ضعیف می شود.

از آنجا که کلیه ها تراز مواد معدنی و سایر مواد شیمیایی را کنترل می کنند، بیماری مزمن کلیه می تواند باعث ایجاد پوکی استخوان شود. کسانی که نارسایی کلیه دارند و دیالیز می شوند، بیشتر در معرض خطر هستند.

این عارضه در اکثر مواقع، بدون هیچ علامتی برای سال ها با فرد می ماند. سپس، چون استخوان ها شروع به ضعیف شدن می کنند، ممکن است فرد احساس درد در استخوان ها یا مفاصل خود کند.

اگر این اتفاق در کودکان مبتلا به بیماری کلیوی رخ دهد، می تواند جدی تر باشد زیرا استخوان های آنها هنوز در حال توسعه هستند. کودکان مبتلا به پوکی استخوان ممکن است رشد کامل نکنند. در این صورت، استخوان ها ممکن است به سمت داخل یا خارچ پا خم گردند که این عارضه به عنوان راشیتیسم یا نرمی استخوان شناخته می شود.

کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون زمانی اتفاق می افتد که کلسیم در اندام ها یا بافت ها ی بدن ذخیره می شود. این وضعیت می تواند رگ ها و شریان ها را تحت تاثیر قرار دهد که به عنوان کلسیفیکاسیون عروقی شناخته شده است. این یک وضعیت بسیار جدی است زیرا قلب نیاز به عملکرد بیشتری به منظور پمپ کردن خون در اطراف بدن دارد. کلسیفیکاسیون می تواند دیالیز را دشوارتر کند.

سطوح بالای فسفر و کلسیم در خون همچنین می تواند موجب خارش پوست و چشم های قرمز شود.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

علل هیپر فسفاتمی

بیماری کلیوی شایع ترین علت هیپر فسفاتمی است. کلیه های سالم سطح کانی های موجود در خون را تنظیم می کنند، اما کلیه هایی که به درستی کار نمی کنند همیشه قادر به انجام این کار نیستند. عوامل دیگر مرتبط با سطح بالای فسفات در خون وجود دارد، اما از جمله موارد زیر است:

دیابت کنترل نشده:

دیابت کنترل نشده باعث افزایش سطح بالای قند خون می شود که می تواند به مشکلات جدی پزشکی مانند آسیب اندام منجر شود.

کتواسیدوز دیابتی:

عوارض ناشی از دیابت است که ممکن است از انسولین خارج شود. در نتیجه کتون های مضر در بدن افزایش می یابد و سطح قند خون افزایش می یابد.

کم کاری غده پاراتیروئید یا هیپوپاراتیروئیدیسم:

یک اختلال هورمونی نادر است که در آن بدن به اندازه کافی هورمون پاراتیروئید (PTH) تولید نمی کند. PTH به کنترل میزان فسفر در خون و استخوان کمک می کند.

هیپوگلیسمی:

سطح پایین قند در خون.

مصرف یک مکمل فسفات همچنین می تواند منجر به هیپر فسفاتمی شود. اکثر مردم فسفر بیشتری از رژیم غذایی خود دریافت می کنند و بدن معمولا در تنظیم آن، خوب عمل می کند. هیچ کس نباید بیش از ۲۵۰ میلی گرم (میلی گرم) مکمل فسفر در روز مصرف کند.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

تشخیص هیپر فسفاتمی

اگر کسی علائم هیپر فسفاتمی یا بیماری مرتبط با این بیماری را داشته باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کند. پزشک در مورد تاریخچه پزشکی وی سوال خواهد کرد، هر نشانه ای را مورد بحث قرار می دهد، معاینه فیزیکی انجام می دهد، و گاهی اوقات یک آزمایش فسفات را تجویز می کند.

تست ها عبارتند از:

اندازه گیری سطح فسفات در قسمت مایع خون ( پلاسما )

پزشک یک سوزن را در ورید بازوی بیمار قرار داده و نمونه کمی از خون را که برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده می شود، می گیرد.

نمونه ادرار

جمع آوری ادرار در طول دوره تعیین شده، که معمولا ۲۴ ساعت است.

اشعه ایکس

در صورت تشخیص پوکی استخوان، این روش تجویز می شود. اشعه ایکس هر رسوب کلسیم را در اندام یا رگ ها نشان می دهد و هر ضعفی یا تغییرات در ساختار استخوان یک فرد را به خوبی به نمایش می گذارد.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

درمان هیپر فسفاتمی

درمان هیپر فسفاتمی به علت زیر بستگی دارد:

اگر فرد مبتلا به دیابت کنترل نشده باشد، ضروری است که علائم خود را با رژیم غذایی، ورزش و داروهایی مثل انسولین کنترل کند.

فرد مبتلا به کم کاری غده پاراتیروئید یا هیپوپاراتیروئیدیسم ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشد. این باعث می شود که سطح کلسیم و فسفات در خون به حالت طبیعی برگردد. رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد و فسفر کم ، می تواند به حفظ سطح این مواد در خون کمک کنند.

هنگامی که بیماری کلیه باعث هیپر فسفاتمی می شود، ترکیبی از تغییرات در رژیم غذایی و داروها معمولا برای درمان آن استفاده می شود. هدف اصلی جلوگیری از آسیب بیشتر به استخوان است.

افراد مبتلا به نارسایی کلیه ، اغلب نیاز به دیالیز دارند. این روند برای پاکسازی خون از مواد زائد و حذف مایع اضافی در صورتی که کلیه ها قادر به انجام این کار نباشند، نیاز است.

هیپر فسفاتمی , همه چیز در مورد بالا بودن فسفات در خون!

جلوگیری از هیپر فسفاتمی

راه اصلی جلوگیری از هیپر فسفاتمی در کنترل سطح فسفات و کلسیم بدن است. این معمولا با خوردن غذاهای خاص و اجتناب از بعضی غذاها انجام می شود.

غذاهای فرآوری شده اغلب حاوی فسفر به عنوان یک نگهدارنده هستند. فرد مبتلا به بیماری زمینه ای مرتبط با هیپر فسفاتمی باید از این غذاها دوری کند.

برخی از غذاهای طبیعی مانند نخود فرنگی، شیر و کره بادام زمینی نیز حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند.

برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، خوردن یک رژیم غذایی با مقدار مناسب مواد معدنی، بخش مهمی از کنترل بیماری است. یک متخصص تغذیه می تواند در این راستا به شما کمک کند.

منبع : هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید