ویتامین c و فواید و تاثیرات سلامتی آن بر درخشانی پوست!


ویتامین c و فواید و تاثیرات سلامتی آن بر درخشانی پوست!

ویتامین c یکی از مواد مغذی ضروری است که بدن برای تولید پروتئین به آن نیاز دارد.این ویتامین سطح انرژی شمارا بالا نگه میدارد و موجب افزایش مواد شیمیایی موجود در مغز نیز می شود.همچنین میتوان از ویتامین c به عنوان یک آنتی اکسیدان نام برد که در ساخت سیستم دفاعی بدن همکاری میکند.

اما در اینجا به بررسی تاثیرات ویتامین (c) بر درخشانی پوست خواهیم پرداخت.

ویتامین c و فواید و تاثیرات سلامتی آن بر درخشانی پوست!

“همانند اسید اسکوربیک، ویتامین C به عنوان یک ماد مغذی محلول در آب، به راحتی در بدن  شما تولید و یا ذخیره نمی شود، بنابراین شما نیاز روزانه ویتامین C خود را از مواد غذایی که می خورید برآورده می کنید،”.  Rupali Dattaمشاور متخصص تغذیه می گوید علاوه بر پرتقال و لیمو، غذاهایی مانند کیوی، بروکلی، گوآا، فلفل زرد، سبزیجات دارای برگ سبز تیره مانند اسفناج، گوجه فرنگی و پاپایا منابع عالی ویتامینC  هستند. در واقع، شما را شگفت زده خواهد کرد اگر بدانید بروکلی و فلفل دلمه حاوی ویتامین C بیشتر از پرتقال است!

موسسه ملی تغذیه در هند، توصیه می کند میزان ویتامین (c) مورد نیاز برای بزرگسالان ۴۰ میلی گرم در روز است. در اینجا شش مزیت خوردن غذاهای غنی از ویتامین (c) به طور منظم و به صورت روزانه بیان شده است.

 ایمنی بهتر با ویتامین c

بر اساس یک مطالعه که توسط دانشگاه هلسینکی در فنلاند انجام شد، مصرف دوزهای بالاتری از ویتامین C به طور قابل توجهی به کاهش مدت عفونت ویروسی کمک می کند. یافته ها نشان داد افرادی که شش تا هشت گرم ویتامین C در روز را در هنگام سرما خوردگی مصرف می کنند، قادر به کاهش طول مدت آن هستند. بدن از آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین (c) برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می کند.

ویتامین c عامل جوان سازی و درخشان کننده پوست

ویتامین سی در تولید کلاژن نقش مهمی ایفا می کند که به حفظ خاصیت الاستیکی پوست شما کمک می کند و سن شما را کاهش می دهد. کلاژن برای ساخت بافت های سالم و ثبات پوست مورد نیاز است و بدون ویتامین (c) کافی بدن شما نمی تواند آن را تولید کند. ویتامین (c) همچنین یک عنصر زیبایی عالی است که باعث می شود درخشندگی طبیعی در پوست ایجاد شده و چروک های پوست از بین برود.

ویتامین c و فواید و تاثیرات سلامتی آن بر درخشانی پوست!

ویتامین c فشار خون شما را در سطح سالم حفظ می کند

فشار خون بالا می تواند شما را در معرض خطر بیماری قلبی و سکته قرار دهد. غذاهای غنی از ویتامین C می توانند به کنترل فشار خون بالا کمک کنند. به گفته Preeti Rao، “ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسید کننده عمل می کند و رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برد و باعث کاهش میزان تری گلیسیرید (کلسترول بد) در بدن می شود. برای مثال لیمو به عنوان یکی از بهترین داروهای فشار خون بالا شناخته شده است که عروق خونی را صاف و خون را شفاف و رقیق می کند.

ویتامین c موجب جذب آهن میشود

ویتامینC  برای جذب آهن در بدن ضروری است، به همین دلیل است که اغلب پیشنهاد می شود غذاهای غنی از آهن با غذاهای حاوی ویتامین (c) مصرف شوند. ویتامین (c) آهن را به حالتی تبدیل می کند که به راحتی توسط بدن جذب می شود.

خلق و خوی شما را بهبود می بخشد

ویتامین C می تواند به درمان استرس و افسردگی کمک کند. ویتامین C به تولید مواد شیمیایی در مغز و مواد تقویت کننده روحیه به نام نوروترانسمیترها مانند نورافیرین کمک می کند. این انتقال دهنده های عصبی از طریق هدایت سیستم عصبی، افکار و احساسات کمک می کند.

 زخم را بهبود می بخشد

این ویتامین باعث رشد بافت همبند می شود که به سرعت به روند بهبودی زخم کمک می کند. به عنوان یک آنتی اکسیدان و کمک به سنتز کلاژن، ویتامین C ضمن محافظت از آسیب و تعمیر سایش و پارگی طبیعی، قدرت و ثبات را به ما می بخشد.

“مهم است بدانیم که ویتامین سی یک ماده مغذی حساس به حرارت است و بنابراین غذاهای غنی از ویتامین سی باید به صورت خام یا پخته شده در دمای پایین برای حفظ محتوای ویتامین سی مصرف شوند.”

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید