ویتامین k2 و نقش آن در سلامتی بدن و معرفی منابع آن


ویتامین k2 و نقش آن در سلامتی بدن و معرفی منابع آن

بیشتر مردم چیزی در مورد ویتامین K2 نشنیده اند.این ویتامین در رژیم غذایی نادر است و در تغذیه مورد توجه قرار نگرفته است. با این حال این ماده مغذی قدرتمند نقش مهمی در بسیاری از جنبه های سلامت ایفا می کند.در واقع ، ویتامین K2، می تواند ” حلقه مفقوده ” بین رژیم غذایی و چندین بیماری کشنده باشد.بسیاری از مردم بدون اینکه خبر داشته باشند کمبود این ویتامین را دارند زیرا این یکی از مواد مغذی نادیده گرفته شده در رژیم غذایی روزانه ما است.

ویتامین k2 و نقش آن در سلامتی بدن و معرفی منابع آن

ویتامین K2 تاکنون به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است و تحقیقات انجام شده در مورد این ویتامین جدید هستند تأییداتی در مورد تاثیر ویتامین K2 روی سلامت استخوان و فشار خون  وجود دارد. همچنین نه نوع متفاوت از ویتامین K2 وجود دارد. همه نوع  از این ویتامین در مواد غذایی وجود  ندارد بنابراین توصیه می شود از مکمل این ویتامین در رژیم روزانه خود داشته باشید.

منابع غذایی ویتامین k2

برخی منابع حیوانی  ویتامین K2 وجود دارد که شامل موارد زیر است:

جوجه
گوشت گاو
غاز
گوشت خوک
اردک
جگر گاو
ماهی سالمون،
میگو
ماهی قزل آلا
شاه ماهی

تخم مرغ و فرآورده های لبنی،هم دارای این ویتامین هستند

فواید ویتامین k2

اضافه کردن این ویتامین به رژیم غذایی  می تواند فواید  زیادی از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، تقویت  استخوان،تقویت مغز و بهبود سلامت پوست

بیماری قلبی

با تنظیم مقدار کلسیم خون، ویتامین K2 می تواند سطح مناسب کلسیم در خون داشته باشد که  باعث جلوگیری از بیماری قلبی عروقی می شود.

تقویت استخوان

هنگامی که کمبود کلسیم در خون وجود دارد، پوکی استخوان،  بوجود می آید

بهداشت دهان و دندان

کمبود ویتامین K2  به بیماریهای دهان و دندان منجر می شود

سرطان

مطالعات در مورد سرطان ریه و سرطان پروستات هر دو نشان دهنده کاهش میزان گسترش سلولهای سرطانی در کسانی است که به طور منظم ویتامین K2 مصرف می کنند.

تقویت  مغز

این ویتامین از عروق مغز مراقبت کرده  باعث کاهش خطر استرس اکسیداتیو و آسیب به ارگان حیاتی ما می شود.

کمبود ویتامین K2

با آزمایش خون ساده می توایند بدانید که کمبود ویتامین K2، دارید یا نه با توجه به تأثیر ویتامین K بر لخته شدن خون، کمبود خونریزی از زخم و یا برای زنان، قاعدگی غیرمعمول، ممکن است نشانه ای از کمبود این ویتامین باشد.

عوارض جانبی ویتامین k2

علیرغم اثرات عالی آن می تواند بر سلامت کلی تاثیر بگذارد، اما عوارض جانبی آن شامل  تهوع و استفراغ و واکنش های آلرژیک است.

کاهش خون: با توجه به اثرات خونرسانی ویتامین K که برای سلامت قلب و  شریانی عالی است، می تواند  باعث خونریزی شود و یا کسانی که در حال مصرف دارو هستند قبل از شروع درمان با مکمل های ویتامین K2 با پزشک مشورت کنند.

آلرژی: بر خلاف بسیاری از ویتامین های دیگر،  این ویتامن ممکن است باعث حساسیت شود، که ممکن است  واکنشهای آلرژیک معمولا خفیف و جزیی دیده شود، اما خطر مسمومیت وجود ندارد.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید