چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟,کم کار تیروئید,درمان کم کاری تیروئید,علت کم کاری تیروئید,علائم کم کاری تیروئید,داروی کم کاری تیروئید

چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟


چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟

شاید برای شما هم پیش بیاید که تیروئیدتان کم کار شود و باعث بروز مشکلاتی شود اما آیا می دانید چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟ ما امروز می خواهیم در این مقاله پاسخ این سوال را بحث کنیم و شما را بیشتر با تیروئید آشنا کنیم و به شما علت کم کار را خواهیم گفت تا با دانستن دلایل آن از کم کاری آن پیشگیری کنید. پس اگر شما هم می خواهید بدایند چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

چرا تیروئید دچار کم کاری می شود؟,کم کار تیروئید,درمان کم کاری تیروئید,علت کم کاری تیروئید,علائم کم کاری تیروئید,داروی کم کاری تیروئید

در سراسر جهان، کمبود ید یکی از دلایل کم کاری تیروئید است . اما ید اضافه شده به نمک، غذا و آب تقریبا این مشکل را از بین برده است. سایر علل شایع هیپوتیروئیدی عبارتند از:

  • جراحی تیروئید بخشی از غده تیروئید ممکن است برای درمان اختلالاتی نظیر داشتن بیش از حد هورمون تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)، غده تیروئید بزرگ (گواتر) که باعث بلع دشوار است، سرطان تیروئید یا غده های تیروئیدی که ممکن است بیش از حد فعال یا سرطانی باشد . هیپوتیروئیدی هنگامی که غده تیروئید برداشته می شود یا زمانی که باقی مانده بافت تیروئید به درستی عمل نمی کند، رخ می دهد.
  • ید درمانیرادیواکتیوکه اغلب برای درمان هیپرتیروئیدیسم استفاده می شود.  درمان با ید رادیواکتیو می تواند غده تیروئید را از بین برده و منجر به کم کاری تیروئید شود.
  • تابش پرتوهای خارجی که برای درمان برخی از سرطانها مانند لنفوم هوچکین مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان تابش می تواند غده تیروئید را از بین ببرد.

علل کمتر رایج عبارتند از:

عفونت ها

عفونت های ویروسی و باکتریایی می تواند به طور موقت به غده تیروئید آسیب برساند . این باعث

ایجاد فرم کوتاه مدت شرایط هیپوتیروئیدی ناشی از عفونت می شود که معمولا باعث کم کاری تیروئید می شود.

داروها

برخی از داروها می توانند با تولید طبیعی هورمون تیروئید مواجه شوند . لیتیوم یکی از رایج ترین داروهایی است که باعث کم کاری تیروئید می شود. دیگران شامل آمیودارون (مانند کوردارون یا پیکرون) و اینترفرون آلفا (مانند اینتررون یا روفرن A)هستند.

اختلالات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس (فرم های ثانویه و ثانویه کم کاری تیروئید)

غده هیپوفیز و هیپوتالاموس هورمون هایی را تولید می کنند که تیروئید را کنترل می کنند و در نتیجه بر توانایی آن در تولید هورمون تیروئید تأثیر می گذارد.

 

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید