چه ارتباطی بین افسردگی و چاقی وجود دارد؟

چه ارتباطی بین افسردگی و چاقی وجود دارد؟


مدتی است که بسیاری از دانشمندان، ارتباط بین حالت ذهنی و وزن را مورد بررسی قرار داده اند. ارتباط افسردگی و چاقی همواره یکی از سوالات مهم محققان بوده است و اینکه هیچ گونه تردیدی در رابطه این دو یعنی چاقی و افسردگی به خصوص در بین نوجوانان و بزرگسالان وجود ندارد. ولی نکته اصلی که باید به آن توجه کرد این است که کدام یک بر دیگری تاثیر دارد؟ آیا چاقی باعث افسردگی می شود و با بلعکس افسردگی چاقی را افزایش می دهد؟که ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت و آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.پزشکان در حال تلاش برای رسیدن به این رابطه هستند، بنابراین آنها می توانند درمان های موثر برای هر دو شرایط را انجام دهند. در اینجا به نظریه هایی که در مورد رابطه بین افسردگی و افزایش وزن را بیان شده است، می پردازیم.

چه ارتباطی بین افسردگی و چاقی وجود دارد؟

چاقی و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند

تحقیقات نشان داده است که بین چاقی و افسردگی ارتباطی یک طرفه ای وجود ندارد. در عوض، مطالعات نشان داده است که این دو تمایل به حمایت یکدیگر در یک حلقه نابود کننده دارند.
چاقی باعث افسردگی می شود

مطالعات نشان داده است افرادی که چاق هستند حدود ۲۵ درصد بیشتر احتمال دارد که یک اختلال خلقی مانند افسردگی را در مقایسه با کسانی که چاق نیستند تجربه کنند. چاقی می تواند منجر به خودکشی، ضعف، عزت نفس پایین و انزوای اجتماعی شود، که همگی نشانه های شناخته شده افسردگی است. کسانی که چاق هستند نیز می توانند خود را سرزنش کنند و از ظاهر خود متنفر باشند. وزن اضافی در افراد چاق می تواند موجب درد مزمن مفصلی و همچنین بیماری های جدی مانند دیابت و فشار خون بالا شود که همه آنها با افسردگی مرتبط هستند.

آیا افسردگی باعث افزایش چاقی می شود؟

مطالعه ی نوجوانان در سینسیناتی نشان داد که نوجوانان مبتلا به افسردگی در سال بعد بیشتر به چاقی مبتلا خواهند شد. این مطالعه همچنین نشان داد که بچه هایی که در مرز چاقی و افسردگی بودند در طول سال بعد به طور قابل توجهی چاق تر شدند. افراد مبتلا به افسردگی احتمال بیشتری دارند که بیش از حد بخورند و یا غذاهای بدون مواد مغذی مصرف کنند، از ورزش اجتناب کرده و بی تحرک تر شوند. محققان دریافتند افرادی که افسرده اند و سطح هورمون سرتونین در آن ها کاهش می یابد نیز تمایل به چاق شدن دارند- آنها برای درمان خود و بازگرداندن سطح سروتونین بدنشان به حالت عادی تمایل بیشتری به خوردن دارند.

عوامل تاثیر گذار در چاقی و افسردگی

بعضی از عوامل ظاهرا می توانند چاقی و افسردگی را ایجاد کنند. وابستگی، طبقه اجتماعی پایین تر و نداشتن فعالیت های فیزیکی، خطر ابتلا به بیماری افسردگی و چاقی را افزایش می دهد.

چه ارتباطی بین افسردگی و چاقی وجود دارد؟

چگونه چاقی و افسردگی را درمان کنیم

پزشکان در تلاشند تا ارتباط بین افسردگی و چاقی را درک کنند، پزشکان همچنین می خواهند بفهمند از چه طریقی این دو وضعیت را به نحوی که به نتایج مطلوب منجر شود، می توانند درمان کنند.

افسردگی

درمان افسردگی می تواند بسیار ساده تر از درمان چاقی باشد، بنابراین پزشکان توصیه می کنند افرادی که علائم افسردگی دارند- به ویژه اگر آنها نوجوان هستند- در اسرع وقت به دنبال درمان باشند. درمان ممکن است شامل روان درمانی یا داروهای ضد افسردگی باشد.

چاقی

مطالعه ی افرادی که تحت عمل جراحی برازیوتریک برای چاقی خود قرار گرفتند، نشان داد که با کاهش وزن، افسردگیشان نیز از بین رفت. یک سال پس از جراحی، افراد ۷۷ درصد وزن اضافی خود را از دست دادند و ۱۸ درصد کاهش علائم افسردگی را تجربه کردند. افراد جوانتر، زنان و کسانی که نتایج بیشتری در از دست دادن وزن خود را تجربه کرده اند، بیشتر احساس شاد بودن را تجربه می کنند.

این نتایج نشان می دهد که رویکرد تیم ممکن است برای مقابله با افسردگی و چاقی مناسب باشد. پزشک خانواده شما می تواند به برنامه ریزی رژیم غذایی و ورزش کمک کند که باعث کاهش وزن سالم خواهد شد. شما ممکن است برای کمک به کاهش وزنتان به دنبال یک متخصص تغذیه یا مربی شخصی بگردید. در عین حال یک روانپزشک می تواند به شما در بهبود احساس افسردگی کمک کند و با استرس، اضطراب و یا عوامل دیگری که باعث افسردگی و چاقی شما می شوند، مقابله کند. در نهایت شما همچنین ممکن است از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.

 

منبع: هلودکتر

دیدگاهتان را بنویسید