کره شیا, دانستی ها و خاصیت های درمانی کره شیا


کره شیا, دانستی ها و خاصیت های درمانی کره شیا

کره شیا آفریقایی از طریق میوه‌های درخت شیا استخراج می‌شود که در باریکه‌ی ساوانا در غرب آفریقا می‌رویند. قرن‌هاست که از کره‌ی شیای آفریقایی برای جوان‌سازی، ترمیم و حمایت از پوست استفاده می‌شود. نام اصلی درخت شیا به معنای درخت زندگی است، زیرا میوه‌ی این درخت برای مردم آن ناحیه از جهات متفاوتی اهمیت دارد.خواصی که کره شیا دارد معجزه آساست که برای شرح میدهیم تا فواید آن را برای سلامتی بدانید

کره شیا, دانستی ها و خاصیت های درمانی کره شیا

کره شیا یک ماده منحصر به فرد از چربی های خام استخراج شده میوه درخت شیا است که می تواند به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد که فواید زیادی دارد.

کره شیا چیست؟

زمانی که  آن  روغن استخراج می شود، می توان آن را به شیوه های مختلفی  در محصولات غذایی و آرایشی پردازش و آماده سازی کرد تا بیشتر مفید واقع شود روغن استخراج شده عمدتا ازاسیدهای الیوین و استئاریک اسید تشکیل شده است که هر دو برای سلامتی انسان فواید زیادی دارند.
در اروپا و آمریکای شمالی، کره شیا معمولا در لوازم آرایشی و برخی شکلاتها استفاده می شود، اما در سایر نقاط جهان این کره در غذا ها هم استفاده می شود و بسیار پرطرفدار است.

فواید کره شیا

 

این کره فقط از یک سری اسیدهای ارگانیک تشکیل شده است، از جمله اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید لینولئیک، اسید لینولنیک،اسید پالمتیک. این اسید های چرب اغلب اثرات دیگری مانند اثرات آنتی اکسیدان یا ضد التهابی روی بدن دارند. بسته به سطح پردازش و افزودن سایر ترکیبات معطر و شیمیایی برای محصولات آرایشی انجام می شود،  در کره شیا  در یک قاشق غذا خوری ۱۲۰ کالری و همچنین مقدار کمی از مواد معدنی دیگر مانند ویتامین E، A و C وجود دارد.

شناخته شده ترین فواید کره شیا شامل  مرطوب کننده پوست، کاهش التهاب، جلوگیری از پیری زودرس، سلامت قلب و عروق و روشن شدن پوست.

مرطوب کننده

اسید های چرب در این کره  به پوست نفوذ کرده و مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها را  به عمق  پوست می رسانند و  درنتیجه پوست هیدراته و سالم نگه داشته می شود.

مراقبت از مو

استفاده از کره شیا در پوست و مو  می تواند به افزایش رشد مو، پیشگیری از ریزش مو و کاهش التهاب وشوره سر کمک کند.

ضد التهاب

استفاده ازاین روغن برای از بین بردن خارش و بیماریهایی نظیر پسوریازیس، آکنه، اگزما  جلوگیری میکند.

 

مراقبت از پوست

استفاده منظم از این روغن پوست را نرم کرده و از خشکی پوست جلوگیری میکند و گردش خون را زیاد کرده و سلولهای آسیب دیده را درمان میکند.

پیری زودرس

وجود آنتی اکسیدان های فعال در این کره، مانند اسید لینولئیک و لینولئیک می تواند به جلوگیری از استرس اکسیداتیو در پوست کمک کند، که می تواند احتمال چروک شدن، لکه های پیری و سایر علائم پیری زودرس را کاهش دهد.

راش پوشک

استفاده روزانه ازاین روغن به درمان بثورات پوسک نوزاد کمک میکند.

موارد استفاده کره شیا

از این کره بیشتر به  به عنوان لوسیون پوست، روغن مو، روغن پخت و پز و تهیه صابون استفاده می شود. از لحاظ دارویی هم  به کاهش التهاب و درد نیش حشرات، رشد دوباره مو، سلامت پوست  استفاده می شود.

طریقه نگهداری کره شیا

اگر مقدار زیادی از این کره را دارید در کیسه فریزر بسته بندی کرده و در محل خنک و خشک قرار دهید. اگر در معرض گرما بیش از حد و یا نوسانات دما باشد، ذوب شده یا خیلی سفت می شود، که به تدریج  مواد فعال را کاهش می دهد. این کره اگر  درست و در جای خشک و خنک نگهداری شود تا دو سال می ماند.

عوارض جانبی کره شیا

اگر ازاین کره بیش از حد استفاده شود عارضه های جانبی خواهد داشت برخی از عوارض جانبی این کره شامل واکنش های آلرژیک، و همچنین چاقی یا مشکلات قلبی  است. همانطور که گفته شد، اکثر مردم از این کره برای مقاصد آرایشی استفاده می کنند که دراین صورت هم اگر بیش از حد استفاده شود ممکن است حساست ایجاد کند و اگر در آشپزی استفاده شود استفاده زیاد آن باعث افزایش وزن  می شود.

منبع: هلو دکتر

دیدگاهتان را بنویسید